Podstrona: IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-03-29

Czy Trójmorze może mieć strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy? Jaka może być funkcjonalność terminalu LNG w Świnoujściu? W jaki sposób dostawy morskie gazu ziemnego do Polski mogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu? – m.in. na te tematy będą dyskutować uczestnicy konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która 1-2 kwietnia 2019 r. odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej.

Wydarzenie po raz czwarty organizuje Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Weźmie w nim udział ponad 150 prelegentów z kraju i  zagranicy.

W czasie obrad reprezentanci najważniejszych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce omówią bieżący stan polskiej gospodarki oraz perspektywy, które przed nią stoją. Ich opinie oraz poglądy stanowić będą fundament do dalszych prac nad rozwojem polskiego sektora energetycznego oraz wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego kraju – mówi dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku międzynarodowym, zapewnienie państwom niezależności w kwestii bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z najważniejszych wyzwań stawianych przed rządzącymi krajami.

Bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe ma olbrzymi wpływ na stabilność i politykę państw. Poruszenie w debacie naukowo-eksperckiej kwestii związanych z ropą naftową, gazem ziemnym, elektroenergetyką czy źródłami dostaw surowców ułatwi zdefiniowanie priorytetów dla polskiego sektora energetycznego – mówi dr Mariusz Ruszel z Politechniki Rzeszowskiej, organizator konferencji.

Podczas otwarcia konferencji rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski wręczy Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Europy. W tym roku nagrodę otrzyma Lars Chr. Lilleholt, Minister Energii i Klimatu Królestwa Danii.

Podczas kilkudziesięciu paneli tematycznych będą poruszane tematy dotyczące m.in.: strategicznego znaczenia Trójmorza dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; źródeł dostaw gazu dla państw Trójmorza; energetyki wiatrowej oraz jej roli w rozwoju gospodarczym Polski.

Podczas Konferencji będzie podejmowana również tematyka regulowania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, która w najbliższych latach będzie stanowiła jedną z najsilniej rozwijających się gałęzi polskiej energetyki. Rozważane będą też możliwości wykorzystania mocy produkcyjnych polskiego przemysłu energetyki morskiej – zapowiada dr Ruszel.

Zaplanowano także dyskusję w ramach panelu poświęconego energetyce offshore wind. - Będziemy dyskutować, czy ogniwa elektrochemiczne stanowią tzw. ropę przyszłości, jak i czy zasoby w Polsce umożliwiają rozszerzanie produkcji baterii litowo-jonowych – dodaje dr Ruszel.

Wśród ponad 160 prelegentów, którzy potwierdzili swój udział w konferencji, obecni będą:

Piotr Naimski - Sekretarz Stanu KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Prof. Leszek Jesień - Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP) oraz Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej PSE, Igor Wasilewski - Prezes PERN, Paweł Jakubowski - Prezes Polski LNG, Ireneusz Łazor - Dyrektor PGNiG Supply & Trading Londynie, Maciej Kołaczkowski - World Economic Forum, Marcin Sienkiewicz - Towarowa Giełda Energii, Zbigniew Gryglas - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, Tomasz Bendlewski - Dyrektor Asseco Poland, Włodzimierz Hrymniak - Dyrektor Departamentu Programów Sektorowych Polski Fundusz Rozwoju, dr Artur Kopijkowski-Gożuch - Dyrektor Zarządzający Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Tymoteusz Pruchnik - Prezes Gas-Trading.

Na konferencję zarejestrowało się 290 osób, będzie ona transmitowana na żywo: www.instytutpe.pl/konferencja2019

Program konferencji tutaj.