Podstrona: Noc pełna naukowych wrażeń / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Noc pełna naukowych wrażeń

2022-10-19 , red.  Marta Jagiełowicz
„Teatr wysokich napięć”,

W październikowy wieczór na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej miłośnicy wiedzy i pasjonaci nauki mogli niemalże do samej nocy doznawać naukowych wrażeń. NOC ODKRYWCÓW – VI Nocne Spotkania z Nauką popularyzujące naukę i technikę cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzenie było adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy oraz ciekawych świata i zachodzących w nim zjawisk. Główną ideą przyświecającą wydarzeniu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi.

Laboratoria wydziałowe

Uczestnicy Nocy Odkrywców mieli możliwość zwiedzenia laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, do których na co dzień mają dostęp tylko studenci i pracownicy. Naukowcy i studenci naszej uczelni opowiadali o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach czy też o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zwiedzający mogli uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych czy warsztatach poznawczych. Mogli także przeprowadzać interesujące eksperymenty.

Teatr wysokich napięć

Najbardziej wyczekiwaną atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką był „Teatr wysokich napięć”. Podczas spektaklu wykorzystany został jeden z największych w swojej klasie transformatorów Tesli. Był to niecodzienny widok kilkumetrowych wyładowań, które w rytm muzyki rozświetlały mrok.

Pokazy naukowe i warsztaty

Zwiedzający mogli również uczestniczyć w pokazie naukowym „Usłyszeć światło – zobaczyć dźwięk” prowadzonym przez Małgorzatę Wilczak i Pawła Pasterza. Liczną widownię zgromadziły pokazy chemiczne prezentowane m.in. przez koła naukowe Insert, Przetwórcy, IPSUM, Esprit, pokazy fizyczne realizowane przez Koło Naukowe FOTON, a także pokaz wysokich napięć zrealizowany przez Studenckie Koło Naukowe MegaVolt.

Najmłodsi uczestnicy mogli rozwijać swoją kreatywność i manualne umiejętności w ramach warsztatów Lego „Zbuduj własnego robota” pod okiem studentów z Rzeszowskiej Grupy IT, jak również skonstruować model samolotu w ramach zajęć Koła Naukowego EUROAVIA. Niezmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się symulatory samolotu oraz skoków spadochronowych.

Organizatorzy wydarzenia

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Promocji Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale firmy Polimedia, a partnerami imprezy byli Województwo Podkarpackie i miasto Rzeszów.