Podstrona: Granty na prace badawczo-rozwojowe / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Granty na prace badawczo-rozwojowe

2021-02-05 , red.  Anna Worosz
kategoria: Nauka
Granty na prace badawczo-rozwojowe

W Podkarpackim Centrum Innowacji rektorzy trzech uczelni odebrali czeki na łączną kwotę ponad 10 mln złotych. Są to pieniądze przeznaczone na wsparcie na projekty badawczo-rozwojowe. Najwięcej, bo ponad 4,9 mln zł, przypadło projektom opracowanym przez zespoły z Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. W wydarzeniu udział wzięli również: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji Jacek Kubrak, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania dr Wergiliusz Gołąbek.

Otrzymane granty pozwolą zespołom naukowym na opracowanie innowacyjnych technologii mających największe szanse na komercjalizację. Środki mogą być przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, urządzeń oraz sprzętów (z wyłączeniem środków trwałych), materiałów i surowców niezbędnych do realizacji prac, wynajem aparatury badawczo-naukowej, wynagrodzenie osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu oraz sfinansowanie kosztu ochrony patentowej lub innego zabezpieczenia praw własności intelektualnej. Realizacja projektów rozpocznie się w trzech turach – od lutego, kwietnia i czerwca br. (po 21 projektów). Usprawni to wdrażanie działań związanych z ich realizacją i obsługą administracyjno-finansową. PCI przyznało dofinansowanie 63 zespołom naukowym z trzech rzeszowskich uczelni. Liderem po raz kolejny okazała się Politechnika Rzeszowska, która otrzymała aż 32 granty. Wczoraj podpisano pierwsze 10 umów dla naszej uczelni.

Dziedziny tematyczne, w które wpisują się projekty, to: ochrona zdrowia (np. farmaceutyka, kosmetologia), biogospodarka oraz żywność, technologie medyczne, w tym urządzenia oraz zaawansowane materiały, technologie informacyjno-komunikacyjne (software), odnawialne źródła energii, technologie informacyjno-komunikacyjne (hardware), transport lądowy oraz wodny, transport powietrzny, zaawansowane narzędzia/urządzenia.