Podstrona: Pięć srebrnych medali dla EUROAVII Rzeszów! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pięć srebrnych medali dla EUROAVII Rzeszów!

2019-04-15
Pięć srebrnych medali dla EUROAVII Rzeszów!

Kolejny światowy sukces studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. 7-osobowy zespół koła naukowego EUROAVIA Rzeszów przywiózł aż pięć srebrnych medali z prestiżowych międzynarodowych zawodów modeli latających SAE Aero Design West 2019, rozegranych w USA. To najwięcej medali zdobytych podczas jednych zawodów w historii koła.

Koło naukowe EUROAVIA Rzeszów wywalczyło 5 srebrnych medali na zawodach dla modelarzy SAE Aero Design West 2019 w  Van Nuys, w Kalifornii,  niespełna dwa tygodnie po zdobyciu złotego medalu na marcowych zawodach SAE Aero Design East w Fort Worth, w Teksasie. W tego rodzaju zawodach walczą zaprojektowane modele samolotów, które mają unieść jak największy ciężar. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli drugie miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie „regular” oraz w klasie „micro”. Drugie miejsca EUROAVIA Rzeszów wywalczyła także za prezentację techniczną w klasie „regular" i w klasie „micro” oraz za podniesiony ładunek w klasie „regular”.

W zawodach wzięło udział 75 drużyn. W kategorii „micro” najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do pudełka o określonych wymiarach (niewiele większego od pudełka po butach) oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej.

Kategoria „regular” polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą liczbę piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem) w postaci stalowych płytek. Ograniczeniem był limit mocy silnika (1000 wat), dystans do startu (60 metrów) i lądowania (120 metrów) oraz rozpiętość skrzydeł (3.6 metra).

W przypadku samolotu klasy „micro” po raz kolejny nasza drużyna otrzymała pochwały za pomysłowość i innowacyjność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Specjaliści oceniający model klasy „regular” również byli pod wrażeniem dokładności wykonania modelu. Tak pozytywny odbiór ze strony jury poskutkował zdobyciem dwóch srebrnych medali za prezentacje w obu klasach - przyznaje Aleksandra Pasich, z EUROAVIA Rzeszów, studentka lotnictwa i kosmonautyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W skład zespołu EUROAVII Rzeszów weszli: Bartosz Kaźmierski, Bartosz Filipkowski, Michał Jakubowski, Katarzyna Kaczorowska, Łukasz Oryszczak, Aleksandra Pasich oraz Damian Świrk.

Drużyna EUROAVII chce gorąco podziękować wszystkim, bez których zwycięstwo nie byłoby możliwe. Podziękowania w pierwszej kolejności zespół kieruje do władz Politechniki Rzeszowskiej oraz Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, ale także mgr. inż. Piotra Szczerby - opiekuna Koła Naukowego, dr. inż. Andrzeja Majki, administracji Uczelni oraz do  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wszystkich partnerów EUROAVII Rzeszów oraz doświadczonych członków Koła, wchodzących w skład zespołu, który odniósł sukces w zawodach SAE Aerodesign 2018: Aleksandry Kwiecień, Rafała Muchowskiego oraz Mateusza Rakiecia.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez firmę Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział od 75 do 85 drużyn reprezentujących ośrodki naukowe z całego świata. W tym roku podczas edycji zachodniej obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu „Studenci Koła Naukowego Euroavia Rzeszów w międzynarodowych zawodach prototypów bezzałogowych obiektów latających oraz konferencjach naukowych” – „Najlepsi z najlepszych! 3.0.”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.