Podstrona: Pierwsza na świecie poczta łazikowa / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pierwsza na świecie poczta łazikowa

2024-01-15 , red.  Adam Masłoń, Marta Jagiełowicz
Poczta łazikowa,

Już po raz kolejny Politechnika Rzeszowska była inicjatorem tzw. poczty specjalnej, tym razem łazikowej, którą zorganizowano 12 grudnia 2023 r. w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Organizatorami wydarzenia byli także: Polski Związek Filatelistów Okręg Rzeszowski, Biuro Filatelistyki – Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Rzeszowie, Poczta Polska S.A. oraz Urząd Pocztowy nr 3 w Rzeszowie.

Personalizowana kartka pocztowa i okolicznościowy datownik

Na tę okazję przygotowano personalizowaną kartkę pocztową – 9-znaczkowy arkusz oraz okolicznościowy datownik pt. „Pierwsza na świecie poczta łazikowa Rzeszów 12.12.2023”. Regulamin przewozu poczty został zatwierdzony przez dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej 16 października 2023 r. Do przewozu pocztą łazikową zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe.

Poczta łazikowa

Poczta łazikowa polegała na przewiezieniu przesyłek pocztowych za pomocą łazika marsjańskiego Legendary 2.0, specjalnie przygotowanego na tę okazję przez studentów z Koła Naukowego Lotników Legendary Rover. Do tej pory łazik Legendary startował na zawodach studenckich i nie miał okazji sprawdzić się w warunkach zimowych.

Przesyłki przeznaczone do transportu pocztą specjalną przekazano dr. hab. inż. Adamowi Masłoniowi, prof. PRz, który dostarczył je do Politechniki Rzeszowskiej. Łącznie przygotowano blisko 300 przesyłek pocztowych, w tym kilkanaście listów zagranicznych. Start poczty łazikowej nastąpił sprzed budynku L, a trasa przejazdu przebiegała przez miasteczko Politechniki Rzeszowskiej, ulicami Powstańców Warszawy i Dąbrowskiego aż do budynku Urzędu Poczty Polskiej nr 3 w Rzeszowie. Łazik Legendary 2.0 pokonał trasę  950 metrów w niespełna 30 minut. Było to niemałe wyzwanie, ale wszystko się udało. Trasa była pokryta śniegiem, lodem i błotem. Nasz pojazd poradził sobie jednak z tymi trudnościami.

W placówce pocztowej przesyłki podlegały dalszemu opracowaniu przez opieczętowanie stemplami informacyjnymi z hasłem „Przewieziono łazikiem Legendary 2.0 12.12.2023” oraz „Poczta łazikowa z okazji 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej”. Następnie wszystkie przesyłki zostały przekazane do doręczenia już tradycyjną drogą i po kilku dniach trafiły do adresatów.