Podstrona: Politechnika Rzeszowska członkiem The Baltic University Programme / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska członkiem The Baltic University Programme

2021-04-08 , red.  Katarzyna Kadaj-Kuca, Marta Jagiełowicz
Politechnika Rzeszowska członkiem The Baltic University Programme

Politechnika Rzeszowska została członkiem The Baltic University Programme (BUP). Jest to jedna z największych sieci uniwersyteckich na świecie, która zrzesza 93 uniwersytety członkowskie w regionie Morza Bałtyckiego. Uczelnie wspólnie promują internacjonalizację, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój i demokrację. Politechnika Rzeszowska jest 29 polską uczelnią, która dołączyła do tego programu.

Członkostwo w The Baltic University Programme uprawnia uczelnię do uczestniczenia w projektach, kursach i konferencjach organizowanych przez partnerów BUP. Pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy i studenci mają pierwszeństwo uczestnictwa we wszystkich działaniach programu. Uzyskują również dostęp do następujących wydarzeń organizowanych przez BUP: konferencji dla nauczycieli akademickich, konferencji i seminariów dla naukowców, konferencji dla studentów studiów magisterskich i licencjackich, letnich kursów dla studentów studiów magisterskich i licencjackich, wniosków o grant mobilności dla młodych naukowców.

Głównymi celami BUP są wspieranie budowania silnych regionalnych społeczności w obszarze edukacji i badań oraz działania oparte na zrównoważonym rozwoju, ochronie środowiska i wzmacnianiu demokracji. Promując otwartość, umiędzynarodowienie i mobilność, The Baltic University Programme stara się znaleźć nowe sposoby interakcji między uniwersytetami.

W każdym kraju jest powołane krajowe centrum koordynujące kontakty lokalne w ramach BUP. Ośrodki krajowe są również odpowiedzialne za treść i organizację wydarzeń BUP w ramach półrocznej rotacyjnej prezydencji. Centrum koordynacji w Polsce znajduje się na Politechnice Łódzkiej, a polska prezydencja rozpocznie się jesienią 2025 r.

16 marca br. przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w krajowym webinarium BUP adresowanym do uczelni w Polsce, podczas którego zaprezentowano plan działań BUP na 2021 r. oraz nową strategię na lata 2021–2025. Konferencja rektorów uczelni partnerskich odbywa się co trzy lata.

„Wysoka jakość kształcenia przyszłych specjalistów wymaga zaangażowania szkolnictwa wyższego w skuteczną i wszechstronną współpracę międzynarodową. Najlepsze uczelnie z krajów Unii Europejskiej od lat współpracują w europejskich sieciach akademickich i biznesowych. Coraz częściej uczestniczą w nich również kraje partnerskie spoza Europy. Politechnika Rzeszowska także podejmuje działania mające na celu umacnianie międzynarodowego wymiaru europejskiej edukacji. Niesie on przecież wiele korzyści. Współpraca uczelni w ramach sieci międzynarodowych pozwala m.in. na wzajemne uczenie się i porównywanie programów kształcenia oraz kwalifikacji, a także podnoszenie jakości badań naukowych, rozwijanie innowacji, zwiększenie szansy na zatrudnienie. Akademicka mobilność zachęca przyszłe pokolenia do myślenia w kategoriach międzynarodowych. Niebagatelne jest też budowanie i podtrzymywanie trwałych kontaktów międzyludzkich między kadrą akademicką i absolwentami uczelni wyższych, którzy razem mogą stawiać czoła współczesnym wyzwaniom” – twierdzi prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. studenckich.

Osoby organizujące międzynarodowe wydarzenia na Politechnice Rzeszowskiej, które wpisują się w obszar działań The Baltic University Programme, oraz studenckie koła naukowe proszone są o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez BUP. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.balticuniv.uu.se. Wszystkie wydarzenia ogłaszane są za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebook, LinkedInInstagramYouTube.

Informacje udostępnione przez BUP dotyczące wydarzeń otwartych dla wszystkich można znaleźć na stronie: https://balticuniv.uu.se/activities/upcoming-activitis/. Jedną z takich inicjatyw jest konferencja "Sustainable food production in the condition of Climate Change". Zachęcamy studentów Politechniki Rzeszowskiej do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Udział w konferencji jest bezpłatny, a więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://balticuniv.uu.se/education/students-courses-and-conferences/student-conference/