Podstrona: Politechnika Rzeszowska w światowych rankingach szkół wyższych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska w światowych rankingach szkół wyższych

2023-06-28 , red.  Artur Polakiewicz
Politechnika Rzeszowska w światowych rankingach szkół wyższych

Jednym ze sposobów oceniania szkół wyższych są rankingi. Obecność Politechniki Rzeszowskiej w światowych zestawieniach najlepszych uczelni jest nie tylko sygnałem dla kandydatów na studia, lecz także wpływa na rozpoznawalność marki PRz. Sprzyja również nawiązywaniu kontaktów pomiędzy naukowcami i budowaniu międzynarodowych zespołów badawczych. Nie tylko wysoka lokata, ale już samo uwzględnienie w międzynarodowych rankingach staje się niejako wizytówką uczelni, symbolem jakości prowadzonych w niej badań naukowych i kształcenia, podkreśla prestiż uczelni. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę instytucji szkolnictwa wyższego na świecie, która wynosi 31 tys., Politechnika Rzeszowska należy do 5 proc. najlepszych z nich.

THE - Times Higher Education World University Ranking 2023

W najnowszym THE World University Rankings znalazły się 32 polskie uczelnie. W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w przedziale 1501+. Dodatkowo obok głównego rankingu występuje THE Rankings by Subject. Obejmuje on 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze uczelnie w danym obszarze. Nasza uczelnia została sklasyfikowana w dwóch obszarach. W zestawieniu dla Business and Economics Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 501-600, co zapewniło naszej uczelni ex aequo drugą pozycję w Polsce. W zestawieniu dla Engineering Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 1000+.

US News and World Report 2023

Według globalnego rankingu szkół wyższych US News and World Report Politechnika znajduje się na 39. pozycji w Polsce, 597. miejscu w Europie oraz 1857. na świecie. W zestawieniu US News Ranking by Subject uwzględniającym poszczególne dziedziny nauki PRz uplasowała się na pozycji 985. w obszarze Engineering.

Web of Universities (Webometrics) 2023

W globalnej edycji rankingu Webometrics Politechnika Rzeszowska zajmuje 14. miejsce w Polsce, 434. w Europie i 1087. na świecie. Biorąc pod uwagę tylko wskaźnik Visibility, który stanowi 50% końcowego wyniku rankingu, Politechnika Rzeszowska zajmuje 653. miejsce na świecie i 5. w Polsce.

SCImago Institutions Rankings 2023

Politechnika Rzeszowska zajmuje 32. pozycję w Polsce według danych gromadzonych przez SCImago. Ranking porównuje instytucje w trzech odrębnych obszarach: wyników badań (50%), innowacyjności (30%) oraz wpływu społecznego mierzonego widzialnością instytucji w Internecie (20%). Dane, na podstawie których dokonywana jest ocena instytucji w ramach SIR, pochodzą przede wszystkim z bazy Scopus.

University Ranking by Academic Performance (URAP) 2023

System rankingowy URAP koncentruje się na jakości akademickiej. URAP gromadzi dane dotyczące 3000 instytutów szkolnictwa wyższego (12% najlepszych uczelni na świecie) i klasyfikuje organizacje według ich osiągnięć naukowych. Politechnika Rzeszowska zajmuje w nim 38. miejsce w Polsce i 1869. na świecie.

Times Higher Education Impact Rankings 2023

Celem THE Impact Rankings jest zmierzenie wpływu wywieranego przez uczelnie na nasz świat. Mierzy wpływ uczelni, przyglądając się ich działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach funkcjonowania uczelni: badaniach naukowych, nauczaniu, zarządzaniu i współpracy z otoczeniem. W tegorocznej, 5. edycji rankingu sklasyfikowano 1591 uczelni ze 112 krajów z całego świata. Wśród nich znalazły się 23 uczelnie z Polski. Politechnika Rzeszowska została sklasyfikowana w rankingu ogólnym na pozycji 1000+ oraz w ośmiu indywidualnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. W większości sklasyfikowanych SDG nasza uczelnia znalazła się w gronie 800 najlepszych uczelni na świecie.

World's Top 2% Scientists

World's Top 2% Scientists to prestiżowe zestawienie prezentujące autorów publikacji najczęściej cytowanych w literaturze naukowej, opracowane przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem naukowym Elsevier i firmą SciTech Strategies. Na prestiżowej liście 2% autorów publikacji, na które najchętniej powołują się inni uczeni, znajdują się naukowcy z pięciu wydziałów naszej uczelni.

Ponadto Politechnika Rzeszowska jako wyróżniająca się uczelnia w południowo-wschodniej Polsce uwzględniana jest w międzynarodowych rankingach instytucjonalnych i tematycznych, takich jak: Shanghai Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), World University Rankings & Reviews (uniRank), U-Multirank czy EduRank.

Politechnika Rzeszowska jest jednym z nielicznych członków z Polski IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Jest to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit zrzeszające organizacje rankingowe, uniwersytety i inne organizacje zainteresowane rankingami uniwersytetów i doskonałością akademicką. Jego celem jest wzmocnienie świadomości społecznej i zrozumienia wielu zagadnień związanych z rankingami uczelni wyższych, w tym zarządzania strategicznego instytucjami szkolnictwa wyższego opartego na wskaźnikach rankingowych.