Podstrona: Profesor Marek Orkisz uhonorowany Medalem SEMPER PARATUS / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Profesor Marek Orkisz uhonorowany Medalem SEMPER PARATUS

2022-09-28 , red.  Anna Worosz
Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz,

Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich uhonorowało prof. dr. hab. inż. Marka Orkisza z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Medalem SEMPER PARATUS - Honos est Premium Virtutis za szczególne zasługi dla Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich i Lotnictwa Polskiego.

Odznaczenie zostało wręczone podczas obchodów Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego, które odbyły się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Profesor Marek Orkisz medal odebrał z rąk prezesa Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich Tadeusza Zemuły i przewodniczącego Kapituły Medalu gen. bryg. pil. Tadeusza Kuziory.

Uroczyste obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego odbyły się w Jaworznie. W tym roku przypada 90. rocznica wielkiego zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury podczas zawodów w Berlinie, ale także ich tragicznej śmierci, dlatego część tego wydarzenia poświęcona była ich pamięci. Hołd poległym lotnikom oddali m.in. przedstawiciele: władz miasta, Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, Wojska Polskiego, środowisk lotniczych i naukowych oraz zaproszeni goście.

Sylwetka nagrodzonego

Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz jest pracownikiem Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, którą przez wiele lat kierował. W latach 2012–2016 pełnił funkcję rektora Politechniki Rzeszowskiej, wcześniej był prorektorem ds. rozwoju i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Prowadzi badania naukowe w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, mechanika, transport. Specjalizuje się w technice lotniczej, silnikach lotniczych, transporcie lotniczym, konstrukcjach samolotów i silników lotniczych, bezzałogowych, aparatach latających. Wielokrotnie był kierownikiem lub realizatorem projektów badawczych, kierował m.in. realizacją unikatowego projektu motoszybowca AOS-71 oraz projektu motoszybowca AOS-H2 wykorzystującego do zasilania silnika elektrycznego wodorowe ogniwo paliwowe. Za liczne osiągnięcia naukowo-dydaktyczne oraz organizacyjne był m.in. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.