Przyszłość to materiały
22 marca br. świętowano II Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM) – Przyszłość to materiały. 15 uczelni wyższych i 6 instytutów badawczych z całej Polski po raz drugi połączyło siły, aby popularyzować inżynierię materiałową zarówno jako dyscyplinę naukową, jak i kierunek studiów. W tej inicjatywnie nie mogło zabraknąć Politechniki Rzeszowskiej.
Największa lekcja inżynierii materiałowej
Organizacji okolicznościowych wydarzeń, podobnie jak w roku ubiegłym, podjęli się pracownicy Katedry Nauki o Materiałach Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Ideą „Największej lekcji inżynierii materiałowej” było zgromadzenie jak największej liczby uczniów szkół podstawowych i średnich w tym samym czasie we wszystkich zaangażowanych jednostkach, by pobić zeszłoroczny rekord Polski. Uczestników przywitali dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz oraz przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa dr hab. inż. Maciej Motyka, prof. PRz.
Materiały inspirowane naturą
Mottem tegorocznych obchodów ODIM były „Materiały inspirowane naturą”. Lekcję w tej tematyce poprowadził dr inż. Tadeusz Kubaszek. Po wykładzie młodzież udała się do Katedry Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego, gdzie wzięła udział w warsztatach: Czego oko nie zobaczy – mikroskopia elektronowa, Silniejsze niż się wydaje – badania wytrzymałościowe, Węgiel to nie tylko paliwo – obróbka cieplno-chemiczna stopów metali, Twardy jak kamień – natryskiwanie plazmowe, Tęczą malowane – wytwarzanie powłok ochronnych.
Dodatkową atrakcją były stoiska przedsiębiorstw działających w obszarze zaawansowanych technologii materiałowych, głównie firm z branży lotniczej, obsługiwane przez ich pracowników, w tym absolwentów kierunku inżynieria materiałowa na Politechnice Rzeszowskiej. Swoją działalność zaprezentowali: Pratt & Whitney Rzeszów S.A., MTU Aero Engines Polska, Consolidated Precision Products Poland sp. z o.o. oraz RBC Bearings Polska.
W obchodach ODIM’24 aktywnie uczestniczyli studenci kierunku inżynieria materiałowa, którzy nie tylko prezentowali swoją działalność w ramach Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej AMSA, lecz także wspierając organizację warsztatów.
Uczestnicy wydarzenia
Politechnikę Rzeszowską w tym dniu odwiedziło ponad 100 osób – uczniów z opiekunami z pięciu szkół: II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie, IX Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Szkoły Podstawowej w Nosówce.