Podstrona: Student inżynierii materiałowej na stażu w Instytucie Empa w Szwajcarii / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Student inżynierii materiałowej na stażu w Instytucie Empa w Szwajcarii

2024-01-17 , red.  Maciej Motyka, Anna Worosz,
K. Kij,

Kacper Kij, student drugiego roku studiów magisterskich na kierunku inżynieria materiałowa prowadzonego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, zakwalifikował się na staż dyplomowy w renomowanym centrum badawczym Empa – Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology.

Kacper Kij w trakcie półrocznego pobytu będzie realizował pracę dyplomową pt. “Investigating matrix effects in Focused Ion Beam Time-of-Flight Secondary Ion Mass Spectrometry (FIB-ToF-SIMS)  using thin film material libraries”. Celem pracy jest ocena wpływu efektu matrycowego na niezawodność pomiarów metodą spektrometrii mas jonów wtórnych z analizatorem czasu przelotu w systemie skupionej wiązki jonów (FIB-ToF-SIMS). Planowane są systematyczne badania zmiany intensywności sygnału i wydajności jonów z użyciem obszernej biblioteki materiałów. Ich efektem ma być znaczące zwiększenie dokładności i powtarzalności metody FIB-ToF-SIMS w badaniach materiałów.

O instytucie

Instytut Empa specjalizuje się w realizacji prac badawczych w obszarze materiałów i technologii dla zrównoważonej przyszłości. Jest to centrum badawcze wchodzące w skład Swiss Federal Institutes of Technology Domain – związku szwajcarskich uniwersytetów i instytucji badawczych. Jednostka zatrudnia ok. tysiąca naukowców i pracowników inżynieryjnych i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznawanych instytutów pod względem badawczo-aplikacyjnym w Europie. Ośrodek  przyjmuje rocznie kilkudziesięciu dyplomantów i doktorantów z całego świata, prowadzących badania w zakresie fizykochemii ciała stałego, inżynierii materiałowej, fizyki, chemii, mechaniki, robotyki, konstrukcji budowlanych, biomechaniki oraz pokrewnych obszarów.

Opis kierunku

Na kierunku inżynieria materiałowa kształci się specjalistów w zakresie badania materiałów inżynierskich i ich doboru do konkretnych zastosowań, a także stosowania najnowocześniejszych technologii materiałowych. Studenci w trakcie kształcenia zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę o relacjach pomiędzy budową i właściwościami użytkowymi materiałów. Kształcenie daj możliwość obsługi nowoczesnej aparatury naukowo-badawczej i przemysłowej oraz odbywania praktyk w zakładach przemysłowych  regionu (najczęściej stowarzyszonych w „Dolinie Lotniczej) i staży, w tym zagranicznych.