Podstrona: V edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

V edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion

2018-05-20
V edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion

19 maja na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się V edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion 2018 zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO. W zawodach wzięło udział około 70 zawodników oraz 100 robotów rywalizujących w 12 różnych konkurencjach.

W każdej konkurencji V Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion 2018 robot musiał spełniać określone regulaminem wymogi. Główna zasada obowiązująca we wszystkich konkurencjach to całkowita autonomiczność robota.

- Większość robotów, które wzięły udział w zawodach to konstrukcje własne, projektowane i budowane przez zawodników – tłumaczy dr inż. Tomasz Żabiński, adiunkt w Katedrze Informatyki i Automatyki. - Wyjątek stanowi jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane były przez zawodników z gotowych elementów – klocków LEGO - dodaje.

Znaczną część zawodników stanowili studenci z całej Polski, ale też uczniowie szkół średnich oraz osoby po studiach. - Imprezę uświetniły warsztaty dla dzieci zorganizowane przez Dolinę Robotów oraz wolontariat Projektor - mówi mgr inż. Grzegorz Piecuch, asystent w Katedrze Informatyki i Automatyki.

Ponadto odwiedzający, dzięki stoiskom pokazowym firm partnerskich, mogli zapoznać się z działaniem robotów przemysłowych, rozwiązaniami z zakresu automatyki i informatyki przeznaczonymi dla Przemysłu 4.0 oraz mieli okazję porozmawiać ze specjalistami praktykami w tych dziedzinach.

Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość zaznajomienia się z technologią wirtualnej rzeczywistości zapewnionej przez Studenckie Koło Naukowe Informatyków KOD.