Podstrona: [VIDEO] Relacja z konferencji Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Wymiar społeczno-kulturowy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-12-20
kategoria: Nauka
Fot. A. Surowiec

W dniach 25-26 listopada 2019 r. w Politechnice Rzeszowskiej odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Wymiar społeczno-kulturowy”.

Temat konferencji był kontynuacją myśli zawartych w dwóch poprzednich cyklach, które koncentrowały się wokół przemian otoczenia międzynarodowego w różnorakich wymiarach. Analiza dynamiki sprzężeń występujących w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym państwa oraz jego otoczenia była nadrzędnym celem konferencji.

Przewodniczącą Komitetu Naukowego była dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz. Wiceprzewodniczącymi Komitetu Naukowego był: dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, Dziekan Wydziału Zarządzania PRz, Kierownik Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie oraz dr hab. Mariusz Ruszel,  prof. PRz, Prodziekan Wydziału Zarządzania PRz.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr Krzysztof Michalski a V-ce Przewodniczącym dr Marlena Lorek .a Sekretarzem Konferencji był mgr Dariusz Król

Celem zasadniczym konferencji była analiza złożoności i współzależności zagrożeń oraz wyzwań bezpieczeństwa we współczesnym świecie dotycząca polityki bezpieczeństwa militarnego i pozamilitarnego, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru społeczno-kulturowego. Drugim celem  była analiza przemian zachodzących na poziomie wewnątrzpaństwowym i środowiska międzynarodowego a celem trzecim –  analiza podejmowanych na poziomie państw i środowiska międzynarodowego działań  na rzecz zapewniania bezpieczeństwa  kulturowo- społecznego w czasie globalizacji.

Zamysłem organizatorów konferencji było uczynienie przedmiotem wygłaszanych referatów i dyskusji szerokiego spektrum problemów bezpieczeństwa m.in. takich zagadnień jak:

• strategie i działania na rzecz bezpieczeństwa na poziomie państw i ich polityk bezpieczeństwa;
  • dylematy bezpieczeństwa państwa w dzisiejszym świecie;
  • zagrożenia polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej i NATO w XXI wieku;
  • działania na rzecz bezpieczeństwa społeczno-kulturowego świata podmiotów transnarodowych;
  • zakres działań służb państwowych w przeciwdziałaniu zagrożeniom bezpieczeństwa społeczno-kulturowego we współczesnym świecie.

Patronat honorowy nad konferencją objął Parlament Europejski.