Podstrona: Wizyta rekrutacyjna w Wietnamie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wizyta rekrutacyjna w Wietnamie

2023-08-29 , red.  Edyta Ptaszek, Anna Worosz
kategoria: Wydarzenia
Od lewej: prof. P. Koszelnik, J. Pabian, prof. PRz B. Zatwarnicka-Madura, prof. G. Ostasz, A. Nowakowski,

Delegacja Politechniki Rzeszowskiej przebywała z wizytą w Wietnamie, gdzie prowadzono rozmowy dotyczące kontynuowania współpracy z wietnamską firmą Vintraco JSC w zakresie rekrutacji kandydatów na studia. Przedstawiciele naszej uczelni wzięli również udział w spotkaniu z Chargé d’Affaires ad interim w Ambasadzie RP w Hanoi oraz monitorowali przebieg egzaminu, do którego przystąpili kolejni chętni na studia na Politechnice Rzeszowskiej.

Cel wizyty

Zgodnie z założeniami strategii dotyczącymi wzmocnienia umiędzynarodowienia nasza uczelnia stara się o kontynuację współpracy z wietnamską firmą Vintraco JSC w zakresie rekrutacji kandydatów na studia. W celu omówienia zasad dalszego współdziałania i wyrażenia intencji podpisania nowej umowy delegacja Politechniki Rzeszowskiej, w której skład weszli rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz i dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, spotkała się z przedstawicielami firmy Vintraco JSC w Hanoi: dyrektor firmy Do Minh Tam, wicedyrektorem firmy Ba Dinh Nguyen i kierownik działu współpracy międzynarodowej Luong Hoang HA. Wietnamscy menedżerowie wyrazili zainteresowanie ścisłą współpracą z naszą uczelnią. Reprezentanci naszej uczelni spotkali się również z młodzieżą zainteresowaną studiami w Polsce i monitorowali przebieg egzaminu, do którego przystąpili kandydaci na studia na Politechnice Rzeszowskiej.

Spotkanie z Chargé d’Affaires ad interim w Ambasadzie RP w Hanoi

Ważnym punktem wizyty było spotkanie z Justyną Pabian, Chargé d’Affaires ad interim, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Wietnamie, podczas którego omówiono kierunki działań Politechniki Rzeszowskiej dotyczące współpracy międzynarodowej w zakresie związanym z rozwojem nauki, badań i kształcenia studentów. Była to też znakomita okazja do zaprezentowania potencjału naukowo-badawczego i infrastruktury naszej uczelni. Nawiązano również do ubiegłorocznych obchodów rocznicy urodzin patrona Politechniki Rzeszowskiej Ignacego Łukasiewicza, podkreślając fakt wynalezienia lampy naftowej, której replikę wręczono J. Pabian. Poruszono również kwestie związane z wnioskowaniem o wizy studenckie. Pozytywną weryfikację kandydatów powinna ułatwić rozmowa kwalifikacyjna w języku polskim oraz ich znajomość kultury i geografii Polski.

Początki współpracy

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmami w Wietnamie sięga 2016 r., kiedy to została podpisana pierwsza umowa z firmą Alsimexco JSC. W grudniu tego samego roku przedstawiciele naszej uczelni: prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dr inż. Arkadiusz Rzucidło i dr inż. Grzegorz Lew przebywali z kilkudniową wizytą w Hanoi, gdzie przybyli na zaproszenie Vietnam Airlines. Program obejmował spotkania z przedstawicielami firm z branży lotniczej, które są zainteresowane kształceniem przyszłych pracowników na kierunkach studiów prowadzonych na Politechnice Rzeszowskiej.

Absolwenci

Politechnika Rzeszowska współpracuje z firmami, kształcąc przyszłych pracowników administracji dla wietnamskich instytucji z branży lotniczej. Do grona międzynarodowych absolwentów dołączyła grupa studentów z Wietnamu, którzy w bieżącym roku akademickim ukończyli studia na kierunkach zarządzanie oraz finanse i rachunkowość, otrzymując prestiżowy dyplom uczelni technicznej. Dyplomy uczelni europejskich są wysoko punktowane w procesie rekrutacji kandydatów na stanowiska kierownicze w firmach wietnamskich, dlatego studenci najczęściej wybierają studia na kierunkach: zarządzanie, finanse i rachunkowość, logistyka, informatyka.

W lipcu br. studenci pożegnali się z naszą uczelnią, otrzymując gratulacje od prorektora ds. studenckich prof. dr. hab. Grzegorza Ostasza, dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beaty Zatwarnickiej-Madury, prof. PRz i pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej. Absolwentom, którzy są ambasadorami naszej uczelni, kultury i języka polskiego, towarzyszyli członkowie rodzin. W roku akademickim 2023/2024 kształcenie podejmą kolejni kandydaci z Wietnamu, którzy ukończyli roczny intensywny kurs języka polskiego prowadzony w Centrum Języków Obcych Politechniki Rzeszowskiej.