Podstrona: X Międzynarodowa Konferencja Lean Learning Academy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

X Międzynarodowa Konferencja Lean Learning Academy

2020-06-23 , red.  dr hab. inż. D. Stadnicka, prof. PRz
kategoria: Nauka
X Międzynarodowa Konferencja Lean Learning Academy

W dniu 20 czerwca 2020 roku odbyła się kolejna, dziesiąta konferencja Lean Learning Academy "Zastosowanie edukacji opartej na rzeczywistości wirtualnej i sieciach społecznościowych w nauce technologii Przemysłu 4.0". Tym razem na konferencji zostały przedstawione rezultaty międzynarodowego projektu TIPHYS. Projekt realizowany jest przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z naukowcami z sześciu innych europejskich uczelni, a mianowicie z Królewskiego Instytutu Technicznego (Szwecja), z Politechniki w Turynie (Włochy), z Uniwersytetu w Janinie (Grecja), z Uniwersytetu Minho (Portugalia), z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Słowacja) oraz z Uniwersytetu w Neapolu (Włochy).

Kiedy w 2017 roku partnerzy projektu rozpoczynali prace nad jego realizacją nikt się nie spodziewał, że trzy lata później pojawią się uwarunkowania, które nie tylko pozwolą na sprawne wdrożenie rezultatów projektu, ale również będą wręcz wymagać zastosowania nowoczesnych metod dydaktycznych w kształceniu studentów ze względu na szeroko wprowadzone kształcenie zdalne.

W ramach projektu powstała platforma Moodle, która jest dedykowana przede wszystkim studentom studiów doktoranckich i jest dostępna pod adresem: http://www.tiphys.eu/moodle/. Na platformie oferowane są kursy, których tematyka powiązana jest z technologiami Przemysłu 4.0. Nauka prezentowanych zagadnień w określonych obszarach wspomagana jest rzeczywistością wirtualną. Kurs dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa przesyłania informacji w przemysłowym Internecie rzeczy, wykorzystując rzeczywistość wirtualną, wyjaśnia procesy realizowane w przemyśle i dotyczące bezpiecznej komunikacji pomiędzy komponentami systemu cyberfizycznego.

Proponowana koncepcja wykorzystania sieci społecznościowych w procesach edukacyjnych dotyczy zaangażowania studentów i nauczycieli, którzy kreują sieć, do współtworzenia materiałów do nauki. Tworzone materiały są stale uaktualniane wraz z rozwojem wiedzy i  dostępne dla wszystkich członków sieci, którzy mogą być zarówno twórcami jak i użytkownikami tych materiałów.

Dodatkowe informacje o konferencji i przedstawionych prezentacjach znajdują się na stronie internetowej: https://leanacademy.wbmil.prz.edu.pl/wydarzenia/konferencje-lla/x-konferencja-lla