Podstrona: XXII Pokazy z Fizyki / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

XXII Pokazy z Fizyki

2022-05-23 , red.  Tomasz Więcek
Pokazy z fizyki,

XXII „Pokazy z Fizyki”, które odbyły się 18–20 maja br., zostały zorganizowana przez Katedrę Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakład Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale Fundacji Nauka dla Przemysłu i Środowiska. W trzydniowej edycji wydarzenia wzięło udział blisko 3500 dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

Na pokazy przybyli uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i średnich z województwa podkarpackiego i województw ościennych. Wśród widzów byli również studenci i pracownicy naszej uczelni, a także mieszkańcy Rzeszowa.

Program pokazów

Program składał się z czterech bloków tematycznych. O zasadach zachowania opowiadał oraz przedstawił doświadczania dr inż. Łukasz Dubiel. W drugim bloku mgr inż. Magdalena Kulig przeprowadziła doświadczenia związane z ciśnieniem. W kolejnym module pokazów mgr Paweł Wnuk i inż. Karol Karpowicz (Instytut Fizyki UMCS w Lublinie) zaprezentowali doświadczenia związane z elektromagnetyzmem. Na koniec dr Jan Mamczur opowiedział o falach i akustyce – ta część pokazów została zakończona występem muzycznym. Nad organizacją pokazów czuwali dr hab. inż. Tomasz Więcek oraz Lidia Wertejuk.

Atrakcyjne demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych realizowane przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej pozwoliły przybliżyć młodym ludziom – uczniom szkół podstawowych, gimnazjów czy też liceów te obszary wiedzy, z których zrozumieniem na co dzień mają na ogół duże problemy.